17 Temmuz 2008 Perşembe

Dijital teknolojiyle gelen ruhsuzluğu yaşıyoruz!

35 yıldır müzik dünyasının içinde olan Nilüfer, eski ve yeni şarkılar arasındaki farkı tanımladı: Eskilerde ruh vardı. Şimdi pek çok sektör gibi müzikte de dijital teknolojinin getirdiği ruhsuzluğu yaşıyoruz..

Yargıtay'ın Kayahan besteleri okumasına izin vermediği Nilüfer Sabah'ın sorularını yanıtladı. "Yargıya saygım sonsuz ama benim o şarkıları tanıtmak için verdiğim emek hiçe sayıldı. Kayahan'ın hiç tanınmadığı bir dönemde yorumumu ve sesimi kullanarak, kendisinin şarkıları için çaba gösterdim. Ne yazık ki işin vicdani yanı atlandı" dedi. "'Nilüfer'i ben yarattım, onun bütün şarkılarını ben seçerim, aranjörlerine kadar ben karar veririm' diyerek yaptığı açıklamayla beni kuklaya çevirmeye çalışması aramızdaki ipleri kopardı. Bu nedenle de zaten ödemek zorunda olmadığım paraları kestim. Benim vicdanım bu konuda çok rahat. Kendisiyle baş başa kalabilirse 25 yıllık arkadaşlığımıza baksın. Kimsenin onu tanımadığı dönemde onun arkadaşı olduğum dönemleri hatırlasın." diye konuşan Nilüfer, albüm satışlarındaki düşüşün nedenine ilişkin ise "Albümlerin çok fazla satmaması yapımcıların yeni isimlere yatırım yapmasını engelliyor. 100 bin satana 'Altın Ödül' verildiği günümüzde yapımcılar hangi parayla kime yatırım yapacaklar? Ayrıca bestecilerimizden, aranjörlerimizden kaynaklanan etkenler de söz konusu. Onlar da birbirine çok fazla benzeyen soundlar yapıyor." diye konuştu.

* Sizce soundlar neden birbirine benzemeye başladı? Aranjörler mi tembelleşti, yoksa nota kombinasyonu mu kalmadı? Her şarkıda kullanılan müzik aletleri de sesleri de hemen hemen aynı. Örneğin davul sesi, keman sesi, piyano sesi, gitar sesi bir yerlere kayıt edilmiş. İsteyen gidip o sesleri satın alıp bir şarkıda kullanıyor. Eski şarkılara duyulan ilginin gün be gün artmasının nedeni, hepsinde bir ruhun olmasıdır. Dijital teknolojinin getirdiği ruhsuzluğu yaşıyoruz...