29 Eylül 2008 Pazartesi

Seda Sayan hakkımı yemez

"Çok Derdim Var" şarkısıyla altı aydır listelerin üst sıralarında yer alan Kürşat, şarkının piyasaya çıktığı günden bu yana kendinden söz ettiriyor. Özellikle çocukların diline dolanan şarkı o kadar popüler oldu ki, Seda Sayan bile her sabah programını bu şarkıyla açıyor.

Çok Derdim Var, şarkısının bir hikayesi var mı?
- Şarkı aslında popçulara daha uygun bir besteydi, Hint ezgileri hakimdi. Müzik yönetmenimle birlikte Türk ezgileri koyarsak bize daha yakın olacağını düşündük ve aranjesini yaptık. Yeni aranjeyi şarkının bestecesi İlyas Keçeci de çok beğendi ve o şekilde okumaya karar verdim.

Herkes bu şarkıya bayılıyor. Ne sihir var bu şarkıda?
- Eğlence var. "Bu sabah erken uyandım işe gitmiycem" derken hem patrona hem hayata nanik yapmak var. "Küveti su doldurucam yıkanmıycam, kahvaltımı hazırlıycam ama etmiycem, televizyonu açcam ama radyo dinliycem, bütün gün mızmızlanıcam veryansın edicem" derken sisteme isyan var. "Nasılsın" diye sorulduğunda ağız burun büküp "Eh işte" diyenlere karşı ironi var. Hınzır ve isyankar bir şarkı olduğu için özellikle çocuklar ve gençler bayılıyor.

Youtube Türkiye’de neredeyse altı aydır kapalı olmasına rağmen, bir milyona yakın tıklanmış. Şarkı zaten altı aydır var. Müthiş başarı! - Arkadaşlarım, şarkı çıkar çıkmaz youtube’daki tıklanma sayısını bana söylediklerinde inanamadım. Çünkü daha şarkının promosyonu bile yapılmadan orada popüler olmuştu. Yurtdışında yaşayan Türkler de bu şarkıyı çok sevdiler. Hatta Almanya’nın en büyük Türk radyosu Metropol FM’de sekiz hafta bir numarada kaldı.

Sizi gören popçu mu türkücü mü şaşırıyor. Pop söylemeyi hiç düşündünüz mü?- Konserlerimde mutlaka Sezen Aksu’dan birkaç şarkı okurum. Türkücüler pop okumaz diye bir kural yok. Popçular da türkü okuyor. Yorumculuk hepsini okuyabilmektir. Konservatuvarda batı müziği ve halk müziği eğitimini bir arada aldım zaten.