25 Mayıs 2008 Pazar

Rusya birinci, Türkiye yedinci...

53. Eurovision Şarkı Yarışması, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da yapıldı. Yarışmada birinciliği Rusya, Dima Bilan’ın seslendirdiği “Believe” adlı şarkısıyla 272 puan toplayarak kazanırken, Türkiye’yi temsil eden “Mor ve Ötesi” grubu “Deli” isimli şarkısıyla 7. oldu. Yarışmada Azerbaycan ülkemize 12 puanla en çok puanı kazandıran ülke oldu. Almanya, Arnavutluk, Belçika, Fransa ve Hollanda ülkemize 10’ar puan verdi. Tam 21 ülkenin Türkiye’ye 138 puan gönderdiği yarışmada, Ukrayna 230 puanla ikinciliği, Yunanistan 218 puanla üçüncülüğü kazandı.

Siyah giysileriyle profesyonel bir gösteride bulunan “Mor ve Ötesi” hatasız bir biçimde şarkılarını söyledikten sonra tamamıyla dolu Belgrad Arena Spor Salonu’nda bulunan seyircilerden büyük alkış topladılar. Vokalist ve solo gitarist Harun Tekin, şarkının ortalarında şarkıyı sembolize eden deli işaretiyle dikkati çekerken, basgitarist Burak Güven ve gitarist Kerem Özyeğen, sıçrama hareketleriyle heyecan yarattı. Bateride Kerem Kabadayı da gruba eşlik etti.

Helsinki’de geçen yıl yapılan yarışmasında birinci olan Sırbistan’ı “Molitva” adlı şarkısıyla temsil eden Marija Serifoviç, 53. Eurovision Şarkı Yarışması’nın açılışını yaptı. Sırp televizyonu RTS’nin yönetimi altında yayınlanan 53. Eurovision Şarkı Yarışmasının finali, Avrupa’nın yanısıra İspanyol resmi televizyon istasyonu TVE tarafından kablodan ABD, Güney Amerika, Kuzey Afrika, Avustralya, Japonya’dan da izlendi.